A tengerimalac
Honnan származnak a tengerimalacok? Hogyan jutottak el az országunkba? Mi a történelmi múltjuk? Milyen a testfelépítésük? Egyszóval szinte minden.

A tengerimalacok Peruból származnak valószínüleg az ott élő őslakosok (az inkák) kezdték el őket tenyészteni, első sorban a húsukért. A háziasított tengerimalacok ( Cavia porcellus ) ősei (Cavia Tschudii ) kinézetükben és persze viselkedésükben térnek el a mostani kiskedvenceinktől. Szőrük, a rejtőzködés érdekében, barnás-szürkés (azaz természetes színű). Nagyon félénkek, kerülik az ember közelségét (érthető okokból).
Feltehetőleg Európába holland hajósok révén kerültek, a XVI. században. Az elején ritkaságnak számító tengerimalacok, drága tartásuk és áruk miatt hamar a gazdagság jelképévé váltak. Csak a tehetősebb családok engedhették meg maguknak, hogy magukhoz vegyenek pár tengerimalacot. Számos régi festményen megtalálhattjuk eme kisállatokat, mint a bőséget, gazdagságot jelképező motívumként.


Az elnevezésük /tengerimalac/ valószínűleg a tengeren túli származásukra /tengeri/ és az általuk hallatott kismalac visításra hasonlító hangra /malac/ utal. Ne tévesszen meg senkit, nem szeretnek úszni (habár tudnak, de csak az életükért úsznak) és semmi közük a valódi malacokhoz. Az angol nevükből /guinea pig/ a "guinea" szócska több okból ragadhatott rájuk.
1. hajón szállítva Guinea-t érintve jutottak el Európába.
2. Angliában eredetileg pontosan egy guinea (régi angol pénznem) volt egy tengerimalac ára.
A "pig" /azaz malac/ szónak valószínűleg ugyan az az oka, mint magyarul.
A tengerimalac a rágcsálók rendjén belül, a "Cavia" nemhez tartozó kisemlős. Külsőre leginkább nyúlra hasonlít (óriási fülek nélkül) , de nem áll közelebbi rokonságban vele. Gyakran tévesztik össze a hörcsöggel, de biztosítok mindenkit, hogy vele sincs különösebb kapcsolata. Egy olyan ember aki kicsit is konyít az állatokhoz fel tud ismerni egy tengerimalacot. Teste zömök, lábai rövidek és a feje a testéhez képest nagy. Fülei oldalra néznek és többnyire enyhén szív vagy szirom alakúak. A szemei a koponya két oldalán ülnek. Farka nincs. Mellső lábán 4, hátsó lábán 3 ujj található. Szájában mindössze négy fog látható, de több van neki. A fogak többsége a száj hátsó részében helyezkedik el, innen az elnevezésük "hátsó fogak" .
Az átlag életkoruk 5-8 év .
